39-годишната московчанка Ирина заяви пред Московски комсомолец, че преди да се сблъска с коронавируса, тя се е смятала за здрав човек. Тя леко прекарала самата болест, но няколко месеца след възстановяването си все още страда от последиците от нея. „Минаха четири месеца, но през ден повръщам. Загубила съм 15 килограма, напълно спрях да ям месо, ужасно мирише ”, каза тя за откритите при нея признаци на хронично заболяване.
Учените са изследвали данните на 1837 души, чиято средна възраст е 47 години. Всички те са лекувани амбулаторно, но оплакванията за последиците на коронавируса продължиха три месеца. Установено е, че 98% от пациентите продължават да изпитват умора, 90% страдат от мускулна слабост, 88% имат проблеми със съня и 87% изпитват болка. Много пациенти също отбелязват, че производителността на труда им е намаляла. В същото време 86% от участниците в изследването уточняват, че не са имали здравословни проблеми преди заболяването - след коронавируса броят им е спаднал до 6%.
Британски и американски учени планират да стартират глобално проучване за изследване на дългосрочните последици от коронавируса върху човешкия мозък, както и върху централната нервна система (ЦНС). Доклад на Daily Mail. За целта експерти от Тексаския университет, Университета в Лестър и Кралския медицински център в Нотингам ще обединят усилията си.
Учените са загрижени, че COVID-19 може да причини дългосрочни увреждания на мозъка и централната нервна система дори няколко години след инфекцията, според публикацията. Ето защо експертите искат да проучат дали вирусът може да доведе до когнитивен спад, болест на Алцхаймер, Паркинсон или други форми на деменция.
Понастоящем няма доказателства, че коронавирусът всъщност може да причини болестта на Алцхаймер в бъдеще. Но учените вече са открили, че вирусът може да проникне в мозъка - вече има първите доказателства, че коронавирусът е в състояние да зарази мозъчните неврони през лигавиците след преминаване през носа. Предишни изследвания също показват, че COVID-19 може да причини делириум, инсулт и дори парализа.
Водещият автор на изследването, д-р Габриел де Ераускин от Тексаския университет, вярва, че въздействието на коронавируса няма да се ограничи само до тези краткосрочни остри симптоми - вероятно е да се прояви в хронично заболяване.
В проучването ще участват учени от над 30 държави, които ще наблюдават състоянието на около 40 хиляди души. Първите резултати от анализа ще се появят през 2022 г.
По-рано учените посочиха най-лошите дългосрочни последствия от коронавируса. Експертите са установили, че тези, които са имали коронавирус в продължение на месеци след инфекцията, страдат от симптоми като "мъгла в главата", неспособност за фокусиране, възпаление на сърдечния мускул, болка в тестисите, увреждане на бъбреците и проблеми с уринирането. Пациентите също са имали инсулти, припадъци и гърчове.
|