Здравето е основен ресурс и фактор, който влияе върху ефективността на живота. Правилното управление на този ресурс определя нашата активност и дееспособност! Неблагоприятните условия на живот в които сме принудени да живеем в настоящия момент, до голяма степен определят състоянието на нашето здраве. За това най-сложната задача на човечеството е да се приспособи към тези условия и да съхрани здравето си за по-дълго време.
Нашият живот е започнал да съществува от една единствена клетка и чрез нейното деление са се образували тъкани, от тъканите - органи, от органите - 12 системи, а от системите - човек. Човек се състои от милиарди клетки, от които всеки един момент от живота му едни умират, а тяхното място се заема веднага от други по-млади. Това се нарича „клетъчна регенерация“. В какво състояние ще бъдат клетките, зависи от условията, в които живеят. За да протича правилно този процес, е необходимо всеки ден да се полагат грижи за физиологичните им нужди.
На първо място, целия този процес протича във водна среда. Докато плода е в утробата на майката, той се развива във водна среда. След раждането си човек се състои от 70% вода и от този момент до края на живота си е длъжен да възстановява водата в организма си, за да се случват всички процеси в него правилно. Всички биофизични и биохимични процеси и метаболизма на клетките протичат водна среда. За това всеки организъм е длъжен да възстановява водата, която изразходва за протичането на тези процеси. Животът се е създал във водна среда и постепенно се е пренесъл и на сушата, но винаги има нуждата да възстановява водата която изразходва. Водата също е отговорна за поддържането на постоянна температура на тялото, за поддържане вискозитета на кръвта, за доставяне на кислород и хранителни вещества до всяка една от клетките. Всеки човек ежедневно хаби по 0,5 л. вода с дишането, с потене също. Чрез уриниране, с около 1,5 л. вода се извеждат вещества които вече са използвани за протичането на метаболитните процеси. Водата също е отговорна да поддържа най-важната константа на здравето – киселинно алкалния баланс.
Какво е киселинно-алкален баланс и защо е толкова важен?
Киселинно-алкалния баланс е стойността на плазмата на кръвта. Константата е в границите pH 7,35-7,45. Тази константа е постоянна и организма се старае да я поддържа и ако тя бъде понижена дори с pH 0,15, човек започва да чувства неразположение. Когато тази граница бъде понижена до pH 7,1, човек попада в реанимацията и първото нещо което правят медиците за да спасят живота му е да възстановят киселинно-алкалния му баланс. Обикновено се влива 0,9% разтвор на NaCl (натриев хлорид – готварска сол).
Какво е pH?
pH е мярка за киселинността или алкалността на разтвор. То се използва за определяне на концентрацията на водородни йони (H⁺) в разтвор и се измерва на числова скала, която обхваща стойности от 0 до 14. На тази скала pH 7 е неутрално, по-ниски стойности указват на киселина (като 0 е най-киселинно), а по-високи стойности указват алкалната среда (като 14 е най-алкално). Например pH 6 е по-кисело от pH 7 10 пъти, pH 5 е по-кисело от pH 7 100 пъти, pH 4 е по-кисело от pH 7 1000 пъти и т.н.
От какво зависи поддържането на киселинно-алкалния баланс?
Киселинно-алкалния баланс от pH 7,35 – 7,45, зависи от наличието или излишъка на алкални минерали в организма. Алкалните минерали са отговорни за поддържането на баланса. Това са калций, магнезий, натрий и калий. Основната ни храна и напитки са с pH 3 до pH 6. Когато в тях има липса на алкални елементи, организма започва да търси ги в себе и започва да ги извлича с цел да се съхрани жив. Обикновено калция се извлича от костите, магнезия и калия от мускулите, а натрия в повечето случаи е в излишък, тъй като буквално във всяка храна която консумираме се добавя сол. Ако този процес продължава постоянно, започват да страдат кости, мускули, сърдечната дейност и човек се чувства отпаднал, уморен, а ставите се износват бързо, стават крехки и податливи на счупвания при най-леки натоварвания и травми. Развиват се най-различни костни заболявания. Когато на такъв човек му направят кръвни изследвания, откриват завишено количество на калций във кръвта. А мястото на калция е най-вече в костите. Научно доказано е, че камъните в жлъчката и бъбреците се образуват от калция на костите.
Как да поддържаме киселинно-алкален баланс?
Най-добрия начин за поддържане на киселинно-алкален баланс е да се консумира редовно алкална вода. В алкалната вода по подразбиране се съдържат алкални елементи, но във водата освен алкални елементи се съдържат всички елементи от Менделеевата таблица и във всяка отделна вода те са с различна концентрация. Ако освен алкалните елементи се съдържат полезни минерали, това е добре, но ако съдържа концентрация на вредни елементи, населението в околността страда от определени заболявания. Тъй като водата е основен разтворител на всичко на Земята, попадайки чрез дъжда на сушата, започва да се стича по гравитачен път обратно към океана и носи със себе си всичко до което се е докоснала, в нейния състав влиза това което има там. Обикновено минералите които се намират в нея са в карбонатна форма. Когато сложите съд с вода на огъня и тя изкипи, ще забележите, че на дъното се е отложил котлен камък. Това са минералите, които са се съдържали във водата. Когато употребявате такава вода, карбонатните минерали се отлагат по стените на кръвоносните съдове и органите. Кръвоносните съдове стават твърди и чупливи, а органите не работят пълноценно. Когато такава вода се употребява дълго време също се развиват заболявания от най-различен характер.
За това водата която трябва да употребяваме трябва да е с ниско съдържание на сухо вещество, а минералите да бъдат от натурален произход. Например, ако изядем един домат, в него ще има освен витамини и минерали. Тези минерали са извлечени от почвата, и чрез метаболизма на растението са преминали от карбонатна в йонна форма. Минералите в йонна форма се усвояват по-добре от организма. Ако вместо домата изядем една шепа пръст, едно че няма да е вкусно, друго, че няма и да усвоим минералите от нея. По същия начин ползата от минералите намиращи се в карбонатна форма във водата са от минимална полза за нас.
Разтворените вещества във водата се наричат Обща Минерализация (ОМ). Измерват се с прибор TDS метър и полезната им стойност е от 50 до 100 части на милион (ppm). Ако стойността е по малка от 50 ppm, то тогава водата е бедна на минерали и при редовна употреба измива полезните минерали от организма. Ако стойността е повече от 100 ppm и тази вода се употребява редовно, минералите се отлагат по съдовете и органите.
Да се набави вода, която е допустимо чиста и минералите в нея да са в йонна форма е почти невъзможно. От любопитство през 2013 г. се снабдих с прибори за изследване на водата и съм тествал всяка вода която съм откривал. В следващото видео можете да видите експеримент с вода и различни течности.
Как да си набавим полезна вода?
Водата която употребяваме за питейни нужди трябва да отговаря на изискванията на Министерството на здравеопазването. Тя трябва да бъде чиста, да не съдържа микроорганизми и разтворени в нея вредни вещества като тежки метали, нитрати и пестициди. Водата във всяка държава е национално богатство, а водоизточниците се охраняват строго, защото живота на населението в региона зависи от водата.
През последните 15 години предприемачи започнаха да бутилират вода и да я предлагат в търговската мрежа. Качеството на водата във всеки един кладенец от където се добива вода се следи строго от Министерството на здравеопазването. Има и компании, които обработват вода чрез обратна осмоза и я предлагат на пазара. А съдовете в които се съхранява (пластмасови бутилки) са най-добро което е възможно за момента.
Има само няколко места на земята където водата освен че не се пречиства, съдържа минерали във йонна форма и е изключително полезна. Дълготрайността на живот и здравословното състояние на жителите там е завидна. Но никак не е изгодно човек да си набавя вода от там. С последните технологии обаче, вече е възможно всеки един човек на планетата да има достъп до тях.
Едното място се намира в Токунасума (Япония), където тяхната вода се стича от планината и процеждайки се през почвата носи със себе си минерали в йонна форма, тъй като острова е древен коралов риф, а скелетите на древните корали съдържат изключително полезни минерали. След години изследвания се установява, че дори един грам от този пясък, ако се добави към която и да е вода, освен че насища водата с йонни минерали, променя структурата и свойствата на водата. Добива и износа на това природно богатство обаче се следи строго от Японското правителство, а правата за разпространение на корала са дадени единствено на международната компания Coral Club, от където идва името на самата компания. Продукта който съдържа този реликтов корал се нарича Корал-Майн. Много е трудно да се опише всичко което прави с водата Корал-Майн. Учените са го изследвали в най-различни лаборатории и още не могат да разгадаят как подобрява всички познати до сега 120 свойства на водата.
Как се отразява Корал-Майн на здравето?
На първо място Корал-Майн възстановява киселинно-алкалния баланс на организма, тъй като минералите които съдържа в по-голямо количество алкални и са в йонна форма. На второ място се променя в полезна за водата стойността на Окислително-Възстановителния Потенциал (ОВП). Това е стойност, която когато се измери плазмата на кръвта на здрав човек стойностите са -120 мв (минус сто и двадесет мили волта). Когато се добави Корал-Майн към водата, ако тя има стойност +100, което означава че окислява организма, се променя на -200 мв. (минус двеста миливолта), което означава, че дава възстановителни сили на организма. Всичко това може да видите на видеото горе.
Другото място където е открита изключително мощна вода е местността Хунза в северен Пакистан (планинската верига Хималаи). Тя се обитава от племето Хунза, където жителите му са световно известни с това, че тяхната продължителност на живот е 100 и повече години. Те използват водата си не само за питейни нужди, а и за отглеждане на плодовете и зеленчуците с които предимно се хранят. Това е научно откритие на професор Анри Коанда (Румъния). Той има над 500 патента на флуйдната динамика и в началото на миналия век и е работил за Пентагона (САЩ). Попадайки там, неговата мечта е била да пресъздаде и направи достъпна тази вода за всеки човек на земята. Неговите проучвания върху водата Хунза продължават много години и предава проучванията си на д-р Патрик Фланаган, който продължава проучванията си още 20 години и през 1975 г. успява да пресъздаде водата Хунза. В началото на този век, Леонид Лап (Президент и създател на Coral Club Int.) издирвайки подобни на Корал-Майн научни открития, научава за тази разработка и се сдобива с лиценз за продукта на д-р Фланаган. В момента този продукт е достъпен в цял свят на една и съща стойност. По този начин се осъществява и мечтата на професор Анри Коанда. Продуктът се нарича H-500 (водород минус 500). Той се явява най-мощния антиоксидант създаван някога. Произвежда се в капсули. Може да добавя във водата или да се пие с капсулата. Това разказва самия д-р Патрик Фланаган в следното видео.
Как се отразява Н-500 на здравето?
Н-500 освен че помага за възстановяване на киселинно-алкалния баланс, променя ОВП на водата до минус 500, от където идва и името му. Като антиоксидант спомага за неутрализирането на свободните радикали, които са отговорни за стареенето на организма. Извежда водоразтворимите токсини и тежки метали от организма и увеличава енергийния потенциал на организма чрез стимулиране на изработването на клетъчна енергия, осигурява физическа и умствена работоспособност, намаля млечната киселина в мускулите с което осигурява бързо възстановяване на организма..
И така, използвайки качествена чиста питейна вода с полезни характеристики, възстановявайки водния и киселинно-алкалния баланс в организма си, правим първа крачка към здравето. Също е важно как, кога и защо да пием вода и да не я заместваме с други течности, за което ще стане въпрос в раздел ХИДРАТАЦИЯ.